zulu rat potkani logo
úvod / potkanice / deník / galerie / zajímavosti / jména / fotoperličky / rozcestník / kontakt / vzkazy

Deník

20. ŘÍJEN 2006

heřmánková mast ialugen plus mast ema pořád zápasí s parazity. od minulé návštěvy se jí stroupky ještě nezahojily, takže jsem ji opět vzala na veterinu na kontrolu. dostala znova injekci ivomecu a antibiotickou mast ialugen plus na stroupky. vlastně už ani tolik strupů nemá, ty menší se jí zahojily, ale zůstala jí jedna nepěkná mokvající ranka. vet jí trochu vyholil kožíšek na zádech, a doporučil mi ránu nejprve potřít slabým roztokem hypermanganu a poté nanést mast ialugen. to celé se má provádět dvakrát denně.
doteď jsem stroupky zkoušela léčit jen dezinfekcí betadine a heřmánkovou mastí, po té se ale ještě zvětšily. tak uvidíme jak zabere nová léčebná kůra.

pro lepší představu jsem vše zdokumentovala na fotografiích.

potkan stroupky
takto stroupky vypadaly v podstatě na začátku

potkan stroupky
a tak strupy dopadly po necelém týdnu léčby heřmánkovou mastí

potkan mokvající rána
postupně se ze stroupků vyvinula mokvající rána
a tak nějak vypadá ema dnes, po návštěve veterináře, kdy zrovna přecházím na léčbu pomocí masti ialugen.

3. LISTOPADU 2006

před čtyřmi dny jsem byla s emou na kontrole u veta. dostala druhou injekci ivomecu, vet ji zvážil a prohlédl. měla 420g. rána na zádech se jí bohužel pořád nehojila, vet tedy navrhl následující léčbu: měla jsem pokračovat v mazání hypermanganem a mastí ialugen, k tomu dostala antibiotika a kapky haloperidol, což jsou opět hypnotika (jako měla dříve afro). vet řekl, že dávkování bude třeba vyzkoušet, každý potkan reaguje jinak, takže něco mezi 2 – 6 kapkami. to všechno 2x denně.
jenže druhý den co jsem emě kapky podala (2 kapky), začala reagovat docela špatně – byla hodně mimo a hlavně nechtěla jíst. za ten den až dva i docela zhubla. musela jsem ji začít krmit násilím ze stříkačky. potkanka ema strup

po poradě s veterinářem i zkušenějšími potkanáři jsem se rozhodla pro následující péči: atb dostává dál, dávkování haloperidolu jsem snížila na 1 malou kapku. ránu nyní potírám zředěným betadinem a mažu mastí z řepíku. emyš je evidentně čilejší, už není tak zblblá. chuť k jídlu se jí vrátila částečně, sice už jí sama, ale ne moc, takže ji občas ještě něčím dokrmím. zdá se mi taky, že po řepíku rána vypadá trochu líp, ale nechci to zakřiknout:) už by bylo na čase. věděla jsem, že starším potkanům se rány hojí déle, ale až tak bych nečekala..
navíc jsem jí našla několik dalších malých stroupků po celém těle, takže to zřejmě vyléčením velké rány neskončí. no a u přední tlapky má bouličku, která začíná růst:(
nedávno holky oslavily dva roky. je to sice pěkný věk, ale přála bych jim aspoň ještě jeden další..

foto: takto ema vypadá krátce po návštěvě veterináře a zahájení léčby pomocí antibiotik a haloperidolu.

9. LISTOPADU 2006

potkanka ema strup emyš dnes byla na kontrole. posledních pár dní jsem ji mazala roztokem betadinu a mastí z řepíku. k tomu dostávala antibiotika a kapku haloperidolu. tahle dávka na ní ale skoro ani nebyla poznat:) psala jsem, že za tu dobu zhubla - teď váží jen 390g. rána se jí trochu zlepšila, na krajích se jakoby začala zatahovat, ale kdoví jak dlouho to tak bude pokračovat:/ vet tedy vysadil všechny léky, ema jen dobere zbytek antibiotik, a ránu budu potírat roztokem hypermanganu. a ještě jsem vlastně dostala nějaký šampon, na jeho jméno si ale bohužel nevzpomenu. tím ji mám umývat jednou za tři dny.

bohužel, za 14 dní musí myša na veterinu znovu. boulička u přední tlapky pomalu roste, takže půjde na operaci. je to zřejmě opět nádor mléčné žlázy. vet se už dopředu zhrozil, při představě, že ema bude mít další možnost si něco rozrýpat. asi se netěší, až ji bude muset znova dávat dokupy:) no, snad se nic takového nestane, a ema bude tentokrát vzorná pacientka:)

fotka vpravo byla pořízena dnes.

28. LISTOPADU 2006

potkanka ema hojící se stroupky včera proběhla další kontrola. vzhledem k tomu v jakém je ema stavu, se plánovaná operace konat nebude (odstranění nádoru mléčné žlázy).
největší rána na zádech se jí už docela pěkně zahojila, od minulé kontroly jsem ji jen občas potřela odvarem z řepíku a jinak jsem se na ni snažila sahat co nejmíň. což očividně pomohlo. jenže ema si stejně za tu dobu stihla vyrobit několik dalších menších stroupků:(
vet jí udělal seškrab a podíval se pod mikroskopem jestli nemá parazity, což se samozřejmě nepotvrdilo. řekl, že vzhledem k jejímu stavu, který se stále nelepší (asi v tom hraje roli špatná imunita) operaci nedoporučuje. tak nějak naznačil, že lepší už to s ní asi nebude:( ale prý má na svůj věk plíce a srdce ve výborném stavu. taky je pořád akční, jídlo baští, tak snad to nebude až tak tragické:) teď váží 400g, takže od poslední návštěvy trochu přibrala.
stroupky jí mám dál lokálně ošetřovat, buď hypermanganem nebo řepíkem. kontrola se bude konat jen pokud by se jí ranky nějak výrazně zhoršily.
fotka je z dneška.

...pokračuj na další příběhy

 
zulu © 2006 - 2010