zulu rat potkani logo
úvod / potkanice / deník / galerie / zajímavosti / jména / fotoperličky / rozcestník / kontakt / vzkazy

Deník

4. KVĚTNA 2005

ach jo. předevčerem jsem byla se všema potkankama na veterině kvůli parazitům. týden před tím jsem je všechny postříkala biokillem, ale zdá se, že nepomohl úplně. saša dostala injekci ivomecu, s tím, že za týden přijde na další. ostatní se zdají být celkem v pořádku. sice se taky drbou, ale ne tak moc.

dnes jsem musela na veterinu znovu. saša má u konečníku bouličku, ukázalo se, že je to opět nádor mléčné žlázy. ani si nestačila odpočinout od předchozí operace a už je to tu znova. nejdřív jsem si říkala, že to nemůže být to stejné, když je to u konečníku, ale veterinář mě vyvedl z omylu. doporučil mi aby byla saša operovaná, přece jen je nádor na vcelku nepříjemném místě a mohl by jí způsobit komplikace s vyprazdňováním. a pak se prý uvidí jestli se další nádory znovu objeví nebo ne.
obávám se, jak bych opakované operace každý měsíc zvládala, nečekala jsem, že to bude tak finančně náročné (minule jsme zaplatili za veškerou péči 1300kč, tj. operace, přešívání stehů, hematom). je mi jí líto, tuším, že chov z kterého jsme sašu „zachránili“ nebyl příliš dobrý. v poslední době sašu potkávají samé zdravotní problémy. její sestra ája zemřela už v 1 roce:( přesto je saša pořád čilá a má se k světu, takže se zatím budeme snažit aby se z toho dostala a doufat, že se to nebude znova opakovat.

11. KVĚTNA 2005

dnes už je saša doma třetí den. když jsem si ji totiž chtěla den po operaci vyzvednout, veterinář mi sdělil, že saša bude muset zůstat na veterině i přes víkend. operace už nebyla tak jednoduchá jako minule, udělal se jí ještě absces. taky prý měla zánět, tak dostala antibiotika na sedm dní a za deset dní od poslední návštěvy musí na kontrolu. když jsem si ji byla konečně vyzvednout, saška už nevypadala tak suverénně jako po minulé operaci, ale to bylo zřejmě proto, že byla pryč několik dní a byla trochu mimo (možná smutná, možná stres). taky jí ránu zašívali až ten den kdy jsem pro ni přišla, takže byla ještě omámená.

doma v kleci se trochu potácela, tak jsem měla strach aby neměla problémy se žebříkem, ale nakonec to zvládla i s ním. pořádně se prospala, a dnes už by zase nejraději běhala s ostatníma potkankama po pokoji. nejdřív sice byla trochu zakřiknutá, ani nás snad nepoznávala (je to malé trdlo:) ale dnes už vypadá zase jako obvykle. akorát mi dělá starost její zadní noha. je vidět, že při chůzi nepoužívá prsty, má je ochablé, jakoby ochrnuté, ale přitom na nohu normálně došlápne (teda spíš na patu, nebo na kloub či jak to nazvat). taky jsem viděla jak se s ní drbe, ale přitom je zřetelně vidět, že prstíky má ochablé. no jsem zvědavá jak dopadne další kontrola u veterináře, saška toho za poslední dobu prožila víc než dost. moc bych jí přála aby prožila ještě fůru pěkných potkaních chvil, vždyť je to náš trdlošašek..:)

18. KVĚTNA 2005

dnes byla saša na kontrole. přes víkend se jí v místě kde měla absces vytvořila další boulička. veterinář se prý obává aby to nebyl další nádor.. to už by to se saškou vypadalo hodně špatně, nevím jak bysme se zachovali, vždyť se jí vytvořil hned několik dní po operaci. ale je i šance, že by to mohl být hematom, nebo absces. jenže kdo už se v tom má vyznat, tak nebo tak to není nic dobrého, saše se všechny zdravotní problémy kupí na jednu velkou hromadu:(

taky jsem se ptala na nohu, měla by se prý zlepšit během několika týdnů, prý je to způsobeno těmi antibiotiky co dostávala. a taky se jí na zádech vytvořil veliký strup, ale to je prý také spojené s těmi jejími problémy a injekcemi apod. takže zítra uvidím, až na veterině zjistí co to vlastně je, každopádně mám už teď o šaška velké obavy, chudák malá.. :(

1. ČERVNA 2005

potkanka saša se strupem saša už je doma asi tak týden. ten týden před tím ještě strávila na veterině. když jsem tam totiž volala, řekli mi, že ta boule je absces. takže jí ho odstranili, ale chtěli jí ránu nechat opět přes víkend otevřenou a zašít jí to až v pondělí. tak jsem souhlasila s tím, že se v pondělí ozvu. v pondělí mi ji ale ještě nechtěli dát, prý kvůli tomu strupu. Říkali, že jí ho strhli a ošetřili a tuším, že ještě dostávala antibiotika. takže jsem si pro sašku měla přijít až ve čtvrtek. nakonec už nebyl žádný problém, takže jsem ve čtvrtek přišla, saša už měla ránu po abscesu pěkně zahojenou, akorát ten strup nevypadal nic moc. veterinář mi řekl, že ten strup se jí udělal když jí studenti píchli koncentrovanější roztok než měli (chodím s ní na veterinární fakultu kam občas chodí studenti na praxi), takže mi nabídl, že za veškerou péči nemusím nic platit. v tomhle směru jsou opravdu moc milí a vstřícní:) takže to se sašou vlastně vypadalo celkem dobře, veterinář řekl, že na kontrolu už ani nemusíme, akorát jí mám ten strup mazat nějakým mastným krémem a procvičovat nožku.

takže už asi týden jí mažu strup indulonou a cvičím nožku, i když se jí to vůbec nelíbí. strup se celkem zlepšil, už je menší (taky proto, že se ho saška snažila ukousat) a okraje jsou pěkně zahojené. s nohou to vypadá zatím stejně, ale myslím, že to pro sašku není až takový akutní problém. daleko víc jí přeju ať se jí už neobjeví žádný další nádor. myšák malý.

3. ČERVNA 2005

po té dlouhé době co saša byla sama v kleci nebo pro změnu nebyla doma vůbec jsem si říkala jak asi bude vypadat znovuseznamování s afro a emou. zatím je saša sama, čekám až se jí strup úplně zahojí, aby jí ostatní potkanky nezpůsobily nějaké nechtěné zranění. případně by si ho mohla způsobit sama, není to až tak nepravděpodobné, pro ten případ má klec pořád vystlanou papírem. včera jsem afro a emyš pustila k saše do klece, probíhalo to celkem klidně. až za chvíli začala afro sašu povalovat na zem. zdá se, že se afro stává vůdcem smečky. trvalo to celkem dlouho, jednou se i saša pokusila afro povalit na lopatky, ale afro se jen tak nechtěla vzdát. pak už jsem je oddělila, začínalo to být drsnější a taky to už trvalo celkem dlouho, tak jsem si řekla, že pokračování bude příště. ale nevím jestli se mi jěště chce je znovu seznamovat, ema se sašou by se asi zase nesnesly, možná už sašenu nechám samotnou a budu je mít dohromady jen když budou běhat po pokoji.

14. ČERVNA 2005

holky už jsou znovu spolu v kleci. nakonec jsme usoudili, že to přece jenom zkusíme a dáme je dohromady. i když venku si navzájem projevovaly kdo je tady pánem, v kleci jsou kupodivu až dosud klidné a skoro vůbec se neperou. je vidět, že jim to prospívá. saša se dokonce zlepšila natolik, že už od včerejška nemá problémy s nohou, už začíná zase používat prstíky. prostě nám teď dělají jenom radost:)

...pokračuj na další příběhy

 
zulu © 2006 - 2010