zulu rat potkani logo
úvod / potkanice / deník / galerie / zajímavosti / jména / fotoperličky / rozcestník / kontakt / vzkazy

Deník

20. PROSINCE 2008

už dlouho jsem sem moc nepsala, vše šlo až překvapivě hladce, holky byly zdravé, akční, tak jak by to mělo být. jenže včera úplně nečekaně navždy odešla suki :(

rozloučení se suki

potkanka suki suki alias alarka van rattenburg odešla 19. prosince 2008. bylo jí teprve jeden a půl roku, a po celou dobu se mi zdálo, že ji po zdravotní stránce nic moc netrápí. až na stroupky, kvůli kterým jsem právě v pátek chtěla navštívit veterinu. poslední doubou už byla sice lenivější, ale myslím, že už na to měla věk. při procházkách vždycky nakonec přišla za mnou, rozplácla se a nechala se drbat za ouškama. na ostatní lidi sice občas náladu neměla, někdy si i kousla, ale pro mě byla zlatá, nejmazlivější chlupáč.
vzhledem k tomu, že se vše přihodilo tak nečekaně, v pátek jsem suki vzala na vfu aby provedli pitvu. výsledky by měly být v pondělí.
mazlíku, budeš mně i zbytku smečky moc chybět :(

4. LEDNA 2009

pitva suki dopadla tak trochu nečekaně. vet konstatoval, že prodělala zápal plic. vzhledem k tomu, že jsem u suki žádné závažné příznaky nepozorovala, si to moc nedokážu vysvětlit. jak jsem už psala, byla taková mazlivější, pomalejší, ale rozhodně ne apatická. jídlo jí pořád chutnalo stejně a na procházky z klece se těšila jako dřív. to zklidnění jsem připisovala věku. den předtím než odešla jsem u ní nemohla být, takže je možné, že se to u ní v tu dobu nějak rapidně zhoršilo.. :(
po této nepříjemné zkušenosti jsem zbytek smečky pro jistotu vzala k veterináři. vet obě holky prohlédl, pochválil a potvrdil, že jsou obě zdravé a v dobré kondici. vzala jsem jim vitaminový roztok aminosol, podává se cca 5 - 10 kapek do napáječky.

biba s lajkou už si v kleci samotné zvykly a snad už jim to ani nepřijde. zase řádí jako dřív. už dřív jsem zkoušela změnit kukuřičnou podestýlku za skartovaný papír, ale bez úspěchu. nejdří suki, teď pro změnu lajka všechen papír nanosí nahoru do košíků či do misky se žrádlem a dole jim nezůstane nic. takže po neúspěšném a trapném pokusu udělat něco pro jejich zdraví se vracím opět ke kukuřici. vánoční dárek v podobě nového krmení speciálně pro potkany taky zůstal nedoceněn. jde o krmení rat complete od versele-laga. biba a lajka jej označují za takovou nudnou alternativu k úspěšnější směsce xtravital, tzn. projeví o něj zájem až když v kleci nic chutnějšího není. holky jsou prostě potkani s vlastním názorem a to se cení :)

17. BŘEZNA 2009

před nějakou dobou lajka podstoupila operaci nádoru mléčné žlázy. nádor byl docela malý, ani se nijak extrémně nezvětšoval, takže vše proběhlo hladce. samostřebávací stehy odolaly hlodavý nápor, nakonec tedy téměř stoprocentní úspěšnost. ale aby to přece jen nebylo tak jednoduché, pro změnu se lajce objevily na vyholeném boku stroupky. potkan lajka strupy naštěstí vet konstatoval, že si za ně může lajka sama, zřejmě jak ji po operaci svědila jizva, škrabala a škrabala, ale poněvadž je trdlo neohrabané, místo jizvy si rozškrabala kůži kolem :) takže žádné léčení nebylo třeba. dnes by se sice ještě nějaký ten strup našel, ale kromě toho opět řádí jako dřív.

ovšem biba samozřejmě nechtěla zůstat pozadu. poslední dobou se v kleci začaly objevovat stopy krve, trochu víc než co by se dalo přičíst porfyrinu. mimo to začala být biba trošku pomalejší než dřív, apetit ale rozhodně neztratila. nakonec došlo až na krev v trusu, to už jsem ji brala hned na veterinu. vet bibu zvážil (560g) a řádně vyšetřil. biba měla trochu zvětšená střeva, což by prý mohla způsobit infekce. dostala jsem pro ni tedy silná antibiotika entizol. a k nim varování, že jde o extrémní hnus který zvířata vycítí už jen když se k nim človek se stříkačkou blíží. pro případ totálního neúspěchu jsem pro jistotu dostala i enroxil. entizolu jsem měla podávat 1/16 malé tablety dvakrát denně. probíhalo to tedy tak, že jsem tabletu rozčtvrtila, rozmíchala čtvrtku ve stříkačce s vodou a dávkovala do jogurtu, pribiňáku, marmelády, sirupu a ideálně všeho dohromady. kupodivu biba zvládala svůj denní příděl statečně a nikdy nedošlo na násilí :)
dnes jsem bibu vzala na kontrolu. vet diagnostikoval "pouze" zvětšenou slezinu, mé podezření na krev v moči vyloučil. vzhledem k tomu, že by byl potřeba pro určení přesné příčiny zvětšené sleziny odběr krve a další složitá vyšetření, a s přihlédnutím k jejímu věku, vet usoudil, že bude lepší ji dalšími procedurami netrápit. takže zbývá pouze dobrat antibiotika a v případě jakýchkoliv dalších problémů samozřejmě s potkanem hned k veterináři. biba se zatím tváří statečně, entizol sice polyká, ale s patřičným šklebem. budu muset vymyslet další potkaní labužnický zážitek.

když už jsme u toho jídla, minule jsem zde psala o krmení rat complete. tak na něj mi teď potkanice hledí asi jako malé děcko na zeleninu. vrátila jsem se raději urychleně k oblíbenému xtravital a litovala každé koruny za všude možně se válející rozmočené granule. tentokrát jsem investovala jinam. koupila jsem podestýlku asan. mně se zamlouvá, snad budou potkanice můj názor alespoň jednou sdílet.

...pokračuj na další příběhy

 
zulu © 2006 - 2010